S Tinou na chodníku # 19: Ilka Minor, jediná spolujezdkyně na mistrovství světa WRC.
Testovací jízda

Zpočátku byl řidič rally nepořádek.

Ilka MinorNarodil se v roce 1975, osobní trenér a extrémní sportovec z Klagenfurtu, začal trénovat hned po škole, v době, kdy jsem stále přemýšlel, jak co nejvíce zpomalit svůj studentský život. Ilka se poté zamilovala do závodní rallye, zúčastnila se jeho první rallye jako jeho přítelkyně a byla svědkem nehody, při které Achim Mortl narazil do stromu. Jeho navigátor se vyděsil, pověsil rally na klín a místo navigátora Mörtla seděl teenager.

Ilka se stává nejžádanějším navigátorem na světě

Když se pár rozešel (osobně i profesionálně), Ilka už byla vyhledávaným navigátorem. Pozval ji do svého závodního auta Manfred Stöl. S Citroën Xsaro WRC v roce 2005 získali své první pódium na Kypru a hned poté dorazili do cíle loebomkterý řídil stejné tovární závodní auto. Ve stejném roce Ilka a Manfred opět vystoupali na stupně vítězů a v rallye v Austrálii obsadili třetí místo. Další roky Peugeot 307 WRC Stehl skončil v šampionátu čtvrtý a třikrát vystoupil na stupně vítězů.

125 závodů WRC a SMS století

Ilka má za sebou osm sezón mistrovství světa v rally, odjela 125 závodů, několikrát se rozbila, ale nikdy to nevzdala. Rally je její jediná droga, žádnou jinou nikdy nezkusila,“ říká.... V roce 2009 na Štědrý den obdržela SMS, ve které se jí Henning Solberg zeptal, zda bude jeho spolujezdkyní pro sezónu 2010. "Byla to nejkrásnější SMS, jakou jsem kdy dostal,"– přiznala Ilka. "Jak jsem odpověděl, jasně."

V letech 2012 a 2013 prokázala Ilka neuvěřitelnou odvahu tím, že přijala nabídku od ruského řidiče. Evgenyja Novíkovákterý byl známý jako „nouzový pilot“. Dosáhli úspěchu, když skončili na několika čtvrtých místech, ale nevystoupali na stupně vítězů. Ilka Minor se také několikrát zúčastnila kresby v kokpitu. Mikke Hirvonenazatímco on je český závodník Martin Prokop minulý rok nebyl pozván Rallye Dakar. "Tento návrh byl sen, dlouho jsem nepřemýšlel." říká Ilka. „Navzdory tomu, že jsme nedosáhli na vrchol, celá tato zkušenost byla jednou z nejúžasnějších věcí, které se mi v celé mé kariéře přihodily. Miluji život v bivaku, miluji takové úsilí, miluji skřípání zubů, Dakar je bláznivé dobrodružství.“

A po přečtení takového čtení řidičů, se kterými Ilka pracovala a stále pracuje, se jí nemohu zeptat, čím je Andreas Aigner, její současný „klient“, výjimečný nebo zvláštní.

Každý jezdec rally má jiný styl jízdy. Henning byl například pan Holywood, pokud neletěl vzduchem, nebyl šťastný. S Novikovem, kterého se všichni báli, jsem se cítil naprosto v bezpečí, měl mimořádný instinkt. Andreas má dvě tváře, ale ne v negativním smyslu: mimo trať je nejpokojnějším člověkem a na trati je druhou osobou, prudce brzdí a je v zatáčkách nemilosrdný.

Která rally je pro cestujícího nebo pro vás nejtěžší?

Řeknu, že každá rally na asfaltu je velmi tvrdá, fyzicky velmi napjatá. Po třech dnech, dokud akce trvá, jste úplně zdrceni. Totiž na asfaltu na vás působí silnější přetížení, pneumatiky se na vás lepí. (Smích). Proto miluji makadam, je jemnější, ženštější.

Proč se vám navigátor opravdu líbí?

Rallye je pro mě o práci s lidmi, ale fascinuje mě ještě jedna technika – mám technické vzdělání. Po 23 letech služby jsem stále ohromen tím, jak fantasticky spolupracují člověk a technika v rally... A kam to všechno směřuje. Pro mě je rally komplexní milostný příběh.

Post Scriptum

Bývalý mistr světa PWRC Andreas Aigner letos odjel čtyři ze sedmi rally v Rakousku s Ilkou Minou a skončil čtvrtý v rakouském šampionátu. Jezdec, který byl kdysi považován za objev Loebovy kovárny, ale neztratil náklonnost k rychlosti, klouzání a hraničnímu ježdění, naopak má velké ambice pro příští sezónu. Jednání s novými sponzory, včetně úspěšné slovinské telematické společnosti CVS mobile, již probíhají, a tak se netají velkými ambicemi pro další ročník - s pomocí jednoho z nejžádanějších navigátorů světa Ilka Minora. , míří na mistrovství světa v rally.

Rally show Santa Dominika i přes poněkud nabitou sezónu a mnohem větší ambice však Aigner o nic na světě nepřišel - loni tu byl s vlastním BMW 650i a letos je zpět ve Sveta Nedelya s mnohem výkonnějším vozem. Škoda Fabia R5 byla v šampionátu WRC2 tři roky neporažena, ale výkon v Santa Domenice byl navzdory osvědčenému špičkovému vozu testem i pro Aignera, protože šlo o první R5 ve své třídě. závodní kariéra.

Skóre Andreas Aigner a Ilka Minor na toto téma Shakedownu, přičemž druhé místo po Maďarovi Peteru Rangovi, přežil až do konce. Rakouská posádka se slovinským závodním týmem a maďarskou technickou podporou (Eurosol) obsadila druhé místo na Rally Show Santa Domenica. V rally se 135 závodními vozy, včetně tří vozů WRC a jedenácti speciálních vozů R5, je to výsledek, kterého by bylo možné dosáhnout v příští sezóně.