Wreck Race Silesia 2012 - pro milovníky legální destrukce
Články

V neděli 15.07.2012 se konala další etapa Wrak Race Silesia Round "2", tedy závod Silesian Wrak Race na trati Dakar Drift v Rudě Śląské. co to je? No, pravidla jsou velmi jednoduchá. Závodu se mohou zúčastnit vozy, jejichž tržní hodnota nepřesahuje 1000 PLN a o vítězství rozhoduje počet kol.

O čem tato poněkud neobvyklá událost je? Pravidla jsou velmi jednoduchá. Šestnáct posádek přichází na start závodu, jehož cíl je extrémně jednoduchý – přežít! Závod trvá 30 minut a na samém konci se nepočítá s vaší pozicí, ale s počtem kol. Pokud jde o „auta“ účastnící se závodu, je zde hodně prostoru, i když jedno pravidlo nelze porušit – tržní hodnota vozu nesmí překročit 1000 PLN. Můžeme se tak rozhodnout pro starou ruinu a „odborně“ ji obnovit pomocí překližky, kladiva a šroubů, stejně jako koupit sporťák v dobrém stavu a ozdobit ho úhlednou grafikou.

Za zmínku také stojí, že Wreck Race je u nás poměrně novým fenoménem, ​​ačkoliv se tento typ závodů ve světě pořádá již delší dobu. Nejblíže je nám Skandinávie, kde se takové akce pořádají téměř každý víkend a účastní se jich téměř všichni – od teenagerů až po důchodce. Skvěle tak utlumíte emoce, které se za týden v práci nahromadily – místo porušování pravidel ve městě můžete vyrazit na dálnici, trochu upravit auto a pak klidně a bezpečně jezdit po veřejných komunikacích.

Byli jsme také na Wrak Race a podpořili jeden z týmů a níže je report ze závodu, který připravil účastník.

V neděli dopoledne se na start postavilo 16 týmů. Byly čtyři kvalifikační jízdy, z nichž dvě se dostaly do finále.

Mezi posádkami byl tým AutoCentrum.pl, tzn. my: Marek – řidič, Mateusz – pilot. Původně jsme měli jezdit s Caro 1,6 GLI Polonaise, zakoupeným speciálně pro tuto příležitost již dříve. Bohužel, přestože byl vůz ve velmi dobrém stavu, v sobotu nedojela do Rudy Sileské a zemřela v Kobiorski Las asi v 18.00:22.00. Zůstali jsme na ledě. Naštěstí poslední auto, které přijelo pro Polonézu, ještě fungovalo. Místo peněžního ekvivalentu hmotnosti Polonézy se nám podařilo sehnat náhradu za jiné hnací auto. Jediné, co se dalo použít, byl červený Citroen AX, který jezdil pouze na plyn. Citroen rozhodně nebyl auto snů, ale přesto jsme byli ve hře. Po večerech jsme mohli jít domů a v klidu si otevřít pivo.

Nedělní dopoledne jsme strávili přípravou vozu na závod, a to jak mechanicky - plnění kapalin, odstranění nepotřebných částí vybavení, tak i estetické, tzn. zabalení vozu a jeho lakování do více rallye barev.

Závody byly velmi napínavé. Mnoho posádek své lety nedokončilo a na trase zůstaly další trosky. Vítězové celkové klasifikace během kvalifikačních jízd skládali pneumatiky a v průběhu závodu měnili kolo. Naštěstí pro ně ostatní dva členové neustále trápili své trosky. Vítězové Super Wreck museli ve svém Golfu mezi závody vyměnit chladič.

Bohužel se nám nepodařilo dostat do finále. U sekery nám praskl řemen a spadl obojek. Rychlý servis na trati nám umožnil vrátit se do hry, ale ztratili jsme jedno kolo a Ryzykantovský golf se dostal do finále.